Pedagogická knihovna
Jeruzalémská 12,  Praha 1

Centrum pro školní knihovny
Bc. Edita Vaníčková Makosová
221 966 432
775 885 856

Setkání školních knihovníků / květen 2024

Zveme vám ve středu dne 22. května 2024 od 9:00 do 14:00 hodin na setkání pracovníků školních knihoven základních a středních škol.

Co vás čeká? Workshopy, přednášky, exkurze.

Témata o kterých budeme mluvit? Standardy pro školní knihovny, knihovní systémy pro školy, nakladatelství Cesta domů, čtenářská kultura.

Workshopy:

a) Život má začátek i konec

Proč bychom na půdě školy měli mluvit o smrti a konečnosti života? Jakou máme zkušenost s otevíráním citlivých témat u nás ve škole? Co bychom potřebovali znát my? Co by potřebovaly vědět děti?

Na workshopu „Život má začátek i konec“ se budeme z různých stran a různými způsoby dotýkat témat smrti, umírání a truchlení. Společně budeme promýšlet odpovědi na otázky: Proč bychom na půdě školy měli mluvit o smrti a konečnosti života? Co bychom potřebovali znát my a co by potřebovaly vědět děti? V menších skupinách budeme řešit modelové situace z praxe a hledat možnosti, jak téma citlivě a přirozeně začlenit do výuky. Seminář je zaměřen na primární prevenci a osvětu, nenabízí krizovou intervenci. Lektorují: Martina Vondrová a Pavlína Hroudová (Cesta domů)

b) Čtenářská kultura ve školní knihovně

Jak vybírat knihy do školní knihovny? Jak budovat čtenářskou kulturu školy? Kde hledat inspiraci na čtenářské dílny?

Během workshopu se budeme věnovat čtenářství ve školách. Kam si dojít pro inspiraci pro doporučené seznamy četby, jaké formy čtenářských deníků a reflexe četby žáků použít, kde získat materiály pro čtenářské dílny. Zkusíme si navrhnout čtenářskou dílnu z oceňovaných knih pro děti a mládež. Ukážeme si možnosti, jak podpořit žáky při přípravě k maturitě z literatury. Lektoruje: Edita Vaníčková Makosová (Pedagogická knihovna J. A. Komenského)

Forma semináře: prezenční a bezplatný

více v programu zde: https://drive.google.com/.../1OQHYvapcr68jPsb8hzu.../view...

přihlášení zde: https://forms.gle/YdWgH4oGHFyRF57AA

 

© Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského 2011-2016