Veřejné knihovny
Praktický úkol:
Prohlédněte si portál o českých knihovnách http://www.knihovny.cz/ a pokuste se vyhledat Vaší nejbližší městskou knihovnu. Nápověda: V horní části portálu o českých knihovnách http://www.knihovny.cz/ vyberte záložku „Kde je moje knihovna?“ Dále vyberte typ knihovny, kterou hledáte – městská knihovna patří mezi veřejné knihovny. Do vyhledávací kolonky zadejte kraj nebo město, kde bydlíte. Dejte vyhledat. Zobrazí se Vám seznam veřejných knihoven v místě Vašeho bydliště spolu s podrobnými informacemi o těchto knihovnách (včetně odkazu na jejich webové stránky).
Knihovnicko-informační služby veřejných knihoven
Veřejné knihovny poskytují v zájmu uspokojování potřeb svých uživatelů celou řadu služeb. Hlavní zásadou je zpřístupnit jejich služby všem lidem. Knihovny poskytují svým uživatelům tyto služby:
Výčet služeb knihoven není zcela vyčerpávající. V této souvislosti je nutné si uvědomit, že rozsah a šíře služeb vždy závisí na velikosti a možnostech knihovny.
Sdílení fondů knihoven
Každý knihovní fond je svým způsobem unikátní, žádná knihovna nemůže mít všechny dokumenty, které by mohli požadovat její uživatelé. Knihovny proto zkvalitňují své služby tím, že mezi sebou spolupracují a umožňují svým čtenářům získat potřebné knihy z jiných knihoven prostřednictvím meziknihovní výpůjční služby. Pokud vaše knihovna nemá potřebný dokument, můžete požádat o jeho zapůjčení z jiné knihovny.
Služby zvláštním skupinám uživatelů
Pro uživatele, kteří z různých nemohou využívat služeb veřejných knihoven, se tyto knihovny snaží najít způsob, jak jim nejlépe zpřístupnit knihovní dokumenty a služby. Jedná se zejména o:
Příklady veřejných knihoven:
Odkazy na další knihovny lze nalézt například na portálu KNIHOVNA.CZ http://www.knihovny.cz/
Praktický úkol:
Na adrese: http://www.knihovny.cz/ nalezněte, jaké jméno slavné české osobnosti nese ve svém názvu Městská knihovna v Domažlicích.
Správná odpověď: městská knihovna Boženy Němcové
Rozdělení knihoven podle zákona č. 257/2001 Sb. (knihovní zákon)
Knihovny poskytující veřejné knihovnické a informační služby podle zákona č. 257/2001 Sb. lze rozdělit podle různých kriterií.
Katalogy knihoven a jejich efektivní využívání
Knihovní katalog je seznamem knihovního fondu určité knihovny. Informuje čtenáře, které knihy má knihovna ve dvém fondu. V současné době rozlišujeme dva základní druhy katalogů: lístkové katalogy, elektronické katalogy (databáze).
Lístkový katalog
Lístkový katalog je předchůdcem elektronického katalogu a převážná většina knihoven dnes od jeho tvorby ustupuje. Přesto je stále možné se s ním v knihovnách setkat, především při vyhledávání starších dokumentů, které zatím nebyly zpracovány v elektronických katalozích. Lístkový katalog je tvořen katalogizačními lístky, na kterých jsou zaznamenány údaje o dokumentech. Podle vyhledávacích hledisek existuje několik typů lístkových katalogů:
Jmenný / autorský katalog
Katalogizační lístky jsou seřazeny abecedně podle příjmení autorů (např. Čapek, Karel) nebo podle prvních slov z názvu, jedná-li se o dokument bez autora nebo o dokument s více než třemi autory.
Elektronický katalog
Elektronický katalog obsahuje záznamy ve strojem čitelné podobě. Je přístupný uživatelům knihovny prostřednictvím počítačové sítě přímo v knihovně, nebo prostřednictvím Internetu a webovských prohlížečů. Obsahuje informace o dokumentech, které se nacházejí ve fondech dané knihovny. Struktura elektronického záznamu umožňuje vyhledávání podle nejrůznějších hledisek, plně tak nahrazuje a zrychluje někdejší vyhledávání v lístkových katalozích.
Elektronický katalog je označován různými názvy, např. veřejně přístupný elektronický katalog, on-line katalog, počítačový katalog. nejčastěji se můžeme setkat se zkratkou OPAC (Online Public Access Catalogue), resp. IPAC – Internet Public Access Catalogue.
Knihovny v současné době využívají celou řadu automatizovaných knihovních systémů, jejichž součástí jsou právě elektronické katalogy. Pro práci s elektronickým katalogem bývá obvykle k dispozici návod.
Rozlišujeme dva základní způsoby vyhledávání v elektronických katalozích:
Příklady elektronických katalogů knihoven České republiky:
Praktický úkol:
V elektronickém katalogu nejbližší veřejné knihovny vyhledejte knížky, ve kterých je hlavním hrdinou Harry Potter. Kolik dílů Harryho Pottera existuje a kolik z nich je možné si zapůjčit ve Vaší knihovně?
Souborný katalog
Souborný katalog shromažďuje záznamy o dokumentech, které se nacházejí ve více knihovnách. Každý záznam o dokumentu proto obsahuje i tzv. lokační údaj (siglu), což je značka knihovny, která vlastní či zpřístupňuje daný dokument.
Přehled všech souborných katalogů v ČR naleznete na stránkách Národní knihovny České republiky.
Návštěvou souborného katalogu můžete zjistit, která knihovna vlastní Vámi požadovaný dokument. Knihovna, kterou navštěvujete, Vám následně může požadovaný dokument na objednávku zapůjčit, a to v rámci tzv. Meziknihovní výpůjční služby. Tato služba se řídí striktně stanovenými pravidly pro půjčování dokumentů mezi knihovnami.
Praktický úkol:
V souborném katalogu ČR (CASLIN) http://sigma.nkp.cz/F/ nalezněte knížku Harry Potter a kámen mudrců. Povšimněte si, ve fondu kterých knihoven se tato knížka nalézá a určete SIGLU Národní knihovny ČR. Dále určete jméno českého překladatele knížek o Harry Potterovi.
Správná odpověď: SIGLA: ABA001, překladatel Vladimír Medek
Portál jednotné informační brány
V současné době je možné využívat přístup do několika souborných katalogů najednou, a to prostřednictvím portálu Jednotné informační brány. http://www.jib.cz/ Portál Jednotné informační brány (JIB) Vám jako uživatelům umožní využívat z jednoho místa jedním vyhledávacím rozhraním různé české a zahraniční zdroje (katalogy knihoven, souborné katalogy, plnotextové databáze).
Praktický úkol:
Prohlédněte si portál Jednotné informační brány. Pro vyhledání Vaší oblíbené knížky si zaškrtněte položku „Knihy v ČR“. Dále do vyhledávacího pole zadejte autora nebo název Vámi hledaného dokumentu. Zejména si povšimněte, ve kterých souborných katalozích probíhá vyhledávání.
Služby knihoven a dalších informačních institucí
Základním cílem knihovnicko-informační práce je pomoci uživateli nalézt všechny dostupné informace, které uživatel potřebuje při řešení jakéhokoliv problému. V odborné terminologii se tato skutečnost označuje za uspokojování informačních potřeb uživatelů.
Knihovny poskytují registrovaným uživatelům knihovnicko-informační služby podle podmínek, které jsou uvedeny v knihovním řádu. Uživatelé knihoven se mohou setkat s těmito následujícími základními službami:
Typy knihovnicko-informačních služeb:
absenční - dokument je možné si půjčit mimo knihovnu na dobu, která je určena výpůjčním řádem. Pokud je publikace vypůjčena, lze požádat o její rezervaci. Nemá-li o publikaci zájem další uživatel, je možné požádat o tzv. prolongaci, tj. prodloužení termínu vrácení.
prezenční - dokument lze zapůjčit pouze ke studiu v knihovně – čítárně.
vnitrostátní meziknihovní služby – zejména Meziknihovní výpůjční služba (MVS). Na žádost čtenáře knihovna zapůjčí dostupný dokument z jiné knihovny.
reprografické a elektronické služby – zejména dodávání dokumentů (tzv. Document Delivery Service – DDS). Jedná se o dodávání kopií dokumentů k uživateli a nejčastěji mluvíme o kopiích elektronických. Služba je placená a poskytuje ji např. Virtuální polytechnická knihovna. http://www.vpk.cz/ a na adrese http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_repro.htm Národní knihovna ČR
mezinárodní meziknihovní služby – případné výpůjčky dokumentů ze zahraničních knihoven a institucí.
Na žádost a konkrétní dotaz uživatele provedou pracovníci knihovny zjištění informační zdrojů, tzv. rešerši.
Mnohé knihovny nabízejí možnost pořízení fotokopií dokumentů z knihovního fondu – tato služba se poskytuje za poplatek, který je uveden v ceníku služeb knihovny.
Knihovny poskytují přístup k Internetu, pro registrované čtenáře je tento přístup zdarma.
Kromě přístupu do sítě Internet jsou často knihovnami poskytovány interní přístupy do vybraných placených komerčních databází, elektronických verzí periodik (např. časopisů) apod. Tyto služby jsou zpravidla pro registrované uživatele knihovny zdarma.
Internet je počítačová síť, která se skládá z tisíce jiných počítačových sítí. To je velmi zjednodušený pohled na celou problematiku Internetu, nicméně: „Internet je celosvětová počítačová síť, která spojuje jednotlivé menší sítě, a to pomocí sady protokolů TCP/IP (zkratka slov Transmission Control Protocol / Internet Protocol). Tato rodina protokolů TCP/IP obsahuje přes 100 různých předpisů, kterými se Internet z obecného hlediska řídí.
Slovo Internet pochází z anglického slova network (síť), podle něhož tradičně názvy amerických počítačových sítí končily „-net“, a mezinárodní (původně latinské) předpony inter-(mezi), vyjadřující, že Internet propojil a vstřebal různé starší, dílčí, specializované, lokální sítě. Internet slouží k přenášení informací a poskytování mnoha služeb, jako jsou elektronická pošta, chat, www stránky, sdílení souborů, on-line hraní her, vyhledávání, a mnohé další služby.
Pro Internet je charakteristické, že neexistuje žádné hlavní centrum, které by předurčovalo, co a kde bude v internetové síti zveřejněno. Tato svoboda zpřístupňování informací s sebou samozřejmě nese velké riziko v podobě zveřejňování polopravdivých, mnohdy až klamných informací. Na Internetu dochází k neustálým změnám, přesunům, elektronické zdroje se často neudržují a tím se snižuje jejich aktuálnost, současně neustále vznikají nové a zanikají staré servery apod.
Přesto Internet zaujímá důležité místo z hlediska možných cest k informacím. Jedná se o uznávaný prostředek pro práci s informacemi a zároveň též o univerzální přístupovou cestu k jejich získávání.
Zdroje na Internetu rozlišujeme dvojího druhu:
Internet může být důležitým zdrojem odborných informací. Přes internetové připojení lze vyhledat např. literaturu v nakladatelských katalozích a edičních plánech vydavatelství, v knihkupectvích, ale také v katalozích knihoven. Další odborné informace jsou přístupné ve volně dostupných databázích a na stránkách odborných společností. Internet může dokonce nabízet i přístup ke speciálním druhům literatury jako jsou dizertace a výzkumné zprávy. Nejrůznější fakta a data lze vyhledávat v referenčních zdrojích, jako jsou atlasy, encyklopedie (např. Wikipedia.cz http://cs.wikipedia.org/), slovníky (např. šestijazyčný překladový slovník Seznam.cz h[ttp://slovnik.seznam.cz/ ttp://slovnik.seznam.cz/] ), právní předpisy a informace ze státní správy (např.Portál veřejné správy ČR ).
Pro úspěšné vyhledávání na Internetu je důležité:
Internetové vyhledávače a informační portály
Internetový vyhledávač je stránka, která je přednostně konstruovaná k vyhledávání dalších stránek a souborů (např. obrázků, video nebo audio materiálů) na Internetu. Jelikož převážná většina internetových vyhledávačů mezi sebou soutěží o návštěvnost, nabízejí uživatelům mnohé další doplňkové služby, jako je například podrobnější vyhledávání, zpravodajství nebo e-mailová schránka zdarma.
V praxi internetové vyhledávače po zadání hledaného výrazu hledají ve svých indexovaných databázích uživatelem zvolený termín. K tomuto hledání se používá několik odborných metod. Dnes již téměř celosvětově rozšířený vyhledávač Google používá metodu založenou na principu množství aktivních odkazů směřujících na určitou stránku. Kvalitu a věrohodnost mnohých takto nalezených stránek by jste jako uživatelé Internetu měli vždy bedlivě zkoumat a ověřovat.
Z obecného pohledu pracuje většina internetových vyhledávačů ve třech krocích:
Pro prohledání webu má internetový vyhledávač automatický program, který prochází celý web odkaz za odkazem a zaznamenává si prošlé stránky do databáze. Koncový uživatel zadá do vyhledávače klíčová slova a vyhledávač navrátí shodu klíčových slov se stránkami v databázi, a to většinou v přehledné formě jako je titulek stránky, její obsah a adresa.
Z pohledu technického pracují vyhledávače na velmi výkonných strojích schopných zpracovat až milióny požadavků za vteřinu. Převážná většina vyhledávačů přiřazuje internetové stránce podle mnoha kritérií určité hodnocení (PageRank u Google, S-Rank u Seznamu), z něhož následně vychází při třídění výsledků vyhledávání. Stránky, na které vede pouze minimum odkazů, považuje vyhledávač za méně důležité než stránky s tisíci zpětnými odkazy, zařadí je proto níže ve výsledcích vyhledávání.
Nejznámější internetové vyhledávače a portály:
V České republice:
Ve světě:
Praktický úkol:
Prostřednictvím internetových vyhledávačů nalezněte informace o J. K. Rowlingové, známé spisovatelce a autorce knížek o Harry Potterovi.
Rizika a nebezpečí Internetu – věrohodnost informačních zdrojů
Pro odbornou práci a studium je velmi důležité hodnocení kvality zdrojů dostupných na Internetu. Internetové prostředí a možnost nekontrolovaného zveřejňování dokumentů a informací na www stránkách s sebou přineslo informační explozi. Internet je chápán především jako svobodný komunikační a informační nástroj, což je pozitivum, které má však za následek některé negativní dopady. Zamyslete se, co pro Vás následující položky (negativní dopady Internetu) znamenají:
je obtížné určit, jedná-li se o informaci původní (primární) nebo převzatou (sekundární) Samotné používání hypertextových odkazů (tj. odkazů na externí zdroje) může být při hodnocení kvality internetových stránek klamné. Skutečnost, že se na některé stránky váže prostřednictvím odkazů velké množství dokumentů, není ani zdaleka důkazem dobré kvality. Každou domovskou stránku (dokument, informaci) by proto měl samotný uživatel posuzovat naprosto nezávisle a samostatně.
Internet je jen jedním z mnoha informačních zdrojů, které lze při odborné práci využít. Vhodné je informační zdroje kombinovat, a to zejména s klasickými zdroji, jako jsou knihy, periodika, katalogy knihoven, odborné databáze. Nesmíme zapomínat, že skutečně kvalitní informační zdroje pro profesionální práci jsou na Internetu zpravidla placené.
Umíte ochránit své osobní údaje?
Výše uvedené informace se vztahovaly převážně k věrohodnosti informačních zdrojů na Internetu. Toto informační médium ovšem může být mnohem nebezpečnější, než-li bychom čekali. Myslíte si, že jste dostatečně informováni o všech hrozbách, rizicích a nebezpečích, která na Vás mohou na Internetu čekat? Následující webové stránky se věnují problematice bezpečnosti:
Nebezpečné nebo-li pochybné stránky na sebe berou mnohdy různé podoby. K takovýmto stránkám patří mimo jiné:
Velkým nebezpečím mohou být též falešné stránky, které napodobují stránky důvěryhodné. Vyhotovit kopii skutečných internetových stránek bývá pro mnohé počítačové experty velmi snadné. Ověřujte si vždy pravost internetových stránek, například sledováním internetové adresy na liště v prohlížeči (vlevo dole).
Jak se vyvarovat pochybných stránek, chatů a internetových seznamek
Ochrana anonymity a soukromí
Na Internetu se vám snadno může přihodit, že na sebe prozradíte některé osobní údaje. Mnohdy si tuto skutečnost ani neuvědomíte. Neopatrné jednání napomáhá pachatelům internetové kriminality a zlodějům identity. Na Internetu lze chránit svoji anonymitu dodržováním následujících pravidel:
Text lekce zpracoval Vladimír Dlouhý, DiS
Redakce: Mgr. L. Čumplová