Pedagogická knihovna
Jeruzalémská 12,  Praha 1

Centrum pro školní knihovny
Bc. Edita Vaníčková Makosová
221 966 432
775 885 856

Inspirace pro rozvoj čtenářských dovedností

Snahou této publikace České školní inspekce, která je určena ředitelům, učitelům, knihovníkům, ale i dalším odborníkům podílejícím se na vzdělávání, na tvorbě rámcových programů a místních akčních plánů, je nabídnout nové inspirace pro podporu čtenářství a rozvoj čtenářských dovedností u předškolních dětí a u žáků prvního stupně základních škol. V předkládané publikaci je snahou nabídnout k vybraným doporučením konkrétní návrhy využitelné v praxi.

čti
PIRLS

Setkání školních knihovníků / květen 2024

Zveme vám ve středu dne 22. května 2024 od 9:00 do 14:00 hodin na setkání pracovníků školních knihoven základních a středních škol.

Co vás čeká? Workshopy, přednášky, exkurze.

Témata o kterých budeme mluvit? Standardy pro školní knihovny, knihovní systémy pro školy, nakladatelství Cesta domů, čtenářská kultura.

Workshopy:

a) Život má začátek i konec

čti
Setkání školních knihovníků

Knihovny mohou být srdcem školy. Zázemí poskytují všem bez rozdílu

Autorka Tereza Čapková

Místo pro setkávání, prostor pro vzdělávání, úkryt před šikanou, zázemí pro odpočinek a v neposlední řadě hlavně police plné knih, tím vším jsou – anebo mohou být – školní knihovny. V České republice jich existuje podle posledních údajů Centra pro školní knihovny z roku 2019 přibližně tři a půl tisíce. 

čti
Knihovny mohou být srdcem školy. Zázemí poskytují všem bez rozdílu

Ocenění školních knihoven!

Vyhlašujeme další ročník ceny Kniha dětského srdce, kategorii POČIN ŠKOLNÍCH KNIHOVEN!

 

Máte ve škole dobře fungující školní knihovnu? Povedla se vám v minulém roce pěkná akce či projekt?

Přihlaste se do ceny pro školní knihovny! Žádný počin není tak malý, aby nemohl zvítězit.

 

Oceněny mohou být knihovny základních a středních škol, knihovny českých škol a spolků v zahraničí.

čti
Ocenění školních knihoven!

Nové metodické doporučení pro školní knihovny!

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy publikovalo nové aktualizované doporučení pro činnost a funkci školních knihoven, na jehož přípravě se podílelo naše Centrum pro školní knihovny. Jaké jsou novinky? Odpovídají naše školní knihovny mezinárodnímu standardu? Jak dosáhnout ideálního stavu?

Připravili jsme pro vás bezplatný online seminář, kde si nová doporučení představíme. Seminář je určen vedoucím pracovníkům škol a pracovníkům školních knihoven.

čti
Nové metodické doporučení pro školní knihovny!

„O školních knihovnách" v Českém rozhlasu Vltava

Saša Michailidis se ptá Edity Vaníčkové Makosové z Centra pro školní knihovny a učitelky češtiny Lenky Kaliničové ze ZŠ Rabasova v Ústí nad Labem. V posledních deseti letech vzrůstá v Česku počet dětí, které si čtou pro radost. Vyplývá to z dat OECD. V mezinárodním srovnání ale situace už tak optimistická není. Jak mohou k větší čtenářské gramotnosti přispět pedagogové a školní knihovny?

čti
„O školních knihovnách" v Českém rozhlasu Vltava

WORKSHOP „JAK NA ČTENÁŘSKOU DÍLNU“

Od září nás čekají další pravidelné workshopy „Jak na čtenářskou dílnu“, které pořádá naše Pedagogická knihovna J. A. Komenského.

První téma se bude týkat literatury pro děti a mládež, které řeší emoce a jak je zvládat, skrze příběhy pomáhají dětem s psychohygienou.

Ve studovně knihovny se sejdeme v pondělí 19. září od 14:30 do 16:00, v úterý 20. 9. pak téma zopakujeme v online setkání, ve stejném čase 14:30 - 16:30.

čti
Jak na čtenářskou dílnu

Vítězné školní knihovny v ceně SUK – čteme všichni 2021

Ve středu 27. 4. 2022 proběhlo slavnostní vyhlášení 29. ročníku ceny za literaturu pro děti a mládež „SUK – Čteme všichni“ za rok 2021, kterou organizuje Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského v Praze. Ve vzducholodi Gulliver v Centru současného umění DOX v Praze byly za přítomnosti dětských čtenářů vyhlášeny vítězné knihy, které uspěly v celostátní anketě dětí o nejoblíbenější knihu minulého roku.

čti
SUK – Čteme všichni

Klub školních knihoven SKIP ČR

Vážené školní knihovnice, vážení školní knihovníci,

stránka Klubu školních knihoven SKIP ČR vznikla jako komunikační platforma pro pracovníky, kteří spravují knihovny základních a středních škol, pro učitele, kteří hledají inspiraci k aktivitám na rozvoj nejen čtenářské, ale i informační a mediální gramotnosti žáků a studentů. Facebooková stránka ZDE.

čti
knihovna

Specifika práce s mladými lidmi v knihovnách

Na konci roku 2019 proběhl výzkum s knihovnami, které pracují s náctiletými a mladými lidmi (kategorie 13+). V následujícím textu představujeme výsledky výzkumu ukazující, jaká specifika tato práce nese, jaké potřeby mají mladí lidé i knihovníci, kteří s nimi pracují a na co je dobré se připravit, pokud se knihovna rozhodne věnovat skupině 13+ vyhrazený prostor či program. Mnohé závěry výzkumu se velmi týkají práce školního knihovníka a mohly by být cennou inspirací.

čti

Stránky

© Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského 2011-2016